Rajz
Hozzászólás írása

Színezzünk!

Az alábbi bejegyzést még 2018 körül kezdtem el írni, ennek fényében az információk már kicsit elavultak benne, de úgyis a rajz a lényeg. 🙂

***

Amikor kicsi voltam (és bevallom, azóta is) a rajzolásban főleg azt szerettem, hogy amit megrajzoltam, azt utána ki is lehetett színezni. Rajzolni, valljuk be, egy elég idegölő dolog, főleg, amikor a ceruzavázlat tintával való kihúzása közben az ember végig görcsben van: próbálod követni a vonalat és közben azon drukkolsz, nehogy megcsússzon a kezed. Ezzel szemben a színezésnél már csak arra kell figyelni, hogy nagyjából a vonalon belül maradj, és még ha ez nem is feltétlenül sikerül mindig, az itt vétett hibákat sokkal könnyebb kijavítani. Közben elmerülsz a színekben, és a legnagyobb problémád az, hogy a 72 darabos ceruzakészletedből melyik szín legyen a következő.

A húszas éveim közepéig a rajzolás volt a hobbim. Aztán jöttek a gyöngyök, a tinta és a papír világa pedig évekig háttérbe szorult. Később belekóstoltam a Zentangle rajzokba, és bár nagyon élveztem, manapság már nincs időm egyhuzamban órákat tölteni a papír mellett, márpedig a rajzolást nekem sosem sikerült tízperces kis ülésekre lebontani. Kell, hogy legyen időm meditálni a papír fölött, majd aprólékos ceruzavázlatot készíteni, végül kihúzni a főbb formákat tintával, kiradírozni a ceruzanyomokat, és másodszorra is átmenni a rajzon tintával, ezúttal létrehozva a vonalak dinamikáját és az apróbb részleteket. Ez nálam így megy, viszont mindehhez idő és elmélyülés kell, ami mostanság vagy nem adatik meg, vagy ha van időm, azt inkább egy új ékszer elkészítésére fordítom.

Itt jön a képbe a színezés.

Johanna Basford munkásságával kicsit több, mint egy éve ismerkedtem meg. Nála megtaláltam mindazt, amiért rajongok a művészetben: aprólékos, precízen kidolgozott tintarajzok, összetett és harmonikus minták, ornamentika a köbön. A legjobb hír az volt, amikor kiderült, hogy két könyve is megjelent már, tele szebbnél szebb mintákkal, amik csak arra várnak, hogy valaki kiszínezze őket.

Magyarországon nemrég jelent meg első könyve, a Titkos kert a Manó Könyvek Kiadó Kft. jóvoltából. Én a Libriben tudtam megvásárolni, de ahogy elnézem, több más könyvesboltban is lehet kapni. Második könyvét, az Enchanted Forest-et (melynek még nincsen magyar fordítása) a Book Depository-ról rendeltem, és 4 nappal később sértetlenül meg is érkezett.

Kategóriák: Rajz

Szerző:

Egy harmincas angol nyelv és irodalom szakos bölcsész és tanár, jelenleg kereskedelmi asszisztens, aki szabadidejében szeret egy kicsit elveszni a gyöngyök és egyéb mütyürök világában.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük